У громаді на Хмельниччині місцеві мешканці зібрали 5000 грн аби зробити аналіз води у річці: які результати

В м. Ізяслав на Хмельниччині знаходиться паперова фабрика “Зелений Парк”, яка вже потрапляла у скандал з забрудненням річки Горинь, пише журналіст ГО “Журналісти проти корупції” Сергій Зінчук.

Місцеві мешканці повідомляють про те, що з того часу, як фабрика почала працювати у місті, в річці зникає риба, у воді постійно плаває папір, обривки поліетелену, клей.

Жителі Ізяслава вирішили самостійно зібрали 5000 грн. аби зробити хімічний та бактеріологічний аналізи води у річці.

Аналіз води прокоментував Атаєв Сергій, кандидат технічних наук, спеціальність екологічна безпека, експерт та провідний інженер проектувальник у частині захисту довкілля, безпеки життєдіяльності та санітарно-епідеміологічного благополуччя населення.

Цитата: «Хімічний аналіз говорить про те що у воді відсутній кисень. При його відсутності (кисень) або замалій концентрації відбувається цвітіння води, загнивання, кисневе голодання живих організмів та їх подальша смерть. Гідроекосистема річки при такій ситуації деградує, не є гарним середовищем для існування живих організмів, починаючи від мікроорганізмів, та закінчуючи складними формами – іхтіофауна (риба).

Страждає і вища водна рослинність за відсутності кисню. Замість того, щоб наявний розчинений кисень витрачався на потреби живих організмів, він буде йти на асиміляцію та нейтралізацію привнесених забруднень, переважно органічного походження. За таких обставин ділянка водотоку р. Горинь від місця водовипуску стічних вод на відстань мінімум 500 м вниз за течією втратить умови для нормального функціонування, розмноження та міграції живих організмів.

Так, річка може справитися із вкрай забрудненими стічними водами, але від цього постраждають інші рівні живих організмів екосистеми.

Декілька слів про фосфати. Їх наявність у водоймах є виключно результатом людської діяльності. Як приклад, інтенсивним джерелом появи фосфатів у природних водоймах є використання фосфатовмісних миючих засобів, які із стічними водами потрапляють із очисних споруд населеного пункту або підприємства у водойму, де відбувається нейтралізація цих фосфатів. Згідно результатів лабораторних аналізів норма по вмісту фосфатів має складати 3,5 мг/дм3, а по факту маємо 22,48 мг/дм3 – є перевищення норми у 6,4 разів. Судячи з наведених результатів бактеріологічного дослідження проб води з р. Горинь безпосередньо в районі скиду можна зробити наступні висновки: 1) індекс ЛКП, що характеризує загальний бактеріальний рівень забрудненості води, перевищує норму у 2-3 рази; 2) coli, кишкова паличка, в межах норми; 3) вміст ентерококів перевищує норму практично у 5 разів; 4) стафілококи перевищують норму аж у 9 разів.

Звертаю увагу, що проби води із аналізами були виконані у холодний період року. У теплий період року можна спрогнозувати перевищення норми за згаданими показниками у десятки а можливо і сотні разів. На такій ділянці водотоку небезпечно купатися, вживати рибу, виловлену у річці вниз за течією. Така вода може представляти загрозу для свійської птиці, великої рогатої худоби. Є значні загрози для проживаючого населення в районі річки, адже вода є найбільш оптимальним середовищем для розповсюдження хвороботворних організмів.

Така ситуація складається або з відсутністю каналізаційних очисних споруд на території підприємства, або з їх наявністю при малоефективній попередній очистці стічних вод. Очисні споруди старіють, термін ефективної роботи очисних споруд складає на більше 60 років.

Може складатися і ситуація, коли очисні споруди є, але вони не призначені саме для такого хімічного складу стічних вод. Виникає необхідність перевірки ефективності їх роботи або взагалі їх наявності. В кінці кінців, підприємство зобовʼязане мати дозвіл на спеціальне водокористування, де прописано, які витрати стічних вод дозволені для скиду і який вміст забруднюючих речовин допустимий».

Сергій Зінчук зазначає, що найстрашніше не те що вода в жахливому стані. Найстрашніше те, що місцеві чиновники намагалися перешкодити громаді взяти аналіз. Майже місяць. як у фейсбуці люди обговорюють цю подію, та, нажаль, влада наче глуха і німа.

У разі повного чи часткового відтворення матеріалів пряме посилання на “Незалежний громадський портал” обов’язкове!

Модератор

Джерело

Рекомендовані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *